ГИ растения представляват, поне повече от едно следващо поколение на високо технологични варианти. Oткрояват се две специфични характеристики, които могат да ги направят заплаха за здравето на хората и околната среда:
Генно инженерния ГСХ е добит след имплантиране на генния код на ГСХ у бактерия E. Coli, за евтино и изобилно производство, като се увеличават добивите на мляко до 30% в периода на лактация на кравите. Това довежда до редица странични ефекти у кравите, като подпухване, диария, заболявания на коленете и на стъпалата, хранителни разстройства, треска, намаление на хемоглобина, овариални кисти, утеринна патология, мастити, намаляване на забременяванията, по- малки телета, възпаления на виметата. Всичко това очевидно е резултат от ненормалността на млякото. Монсанто променя една аминокиселина #144, заменяйки я с епсилон- N-ацетилизин. До 52 остатъчни антибиотика , алергени, кръв и части от фетус са открити в млякото, заедно с човешки и животински растежни хормони. От 59 биоактивни такива, най - лошият е IGF-1 факторът, инсулиноподобен растежен фактор , често свързван с рак на гърдата и гастро-интестинални тумори, както и играещ ключова роля при всеки вид човешки тумор. Крави инжектирани с ГСХ удвояват IGF -1 фактора в млякото си.
Националната Софт Дринк Асоциация, представляваща 95% от безалкохолните напитки в САЩ, внесе протест, вписан в записките на Американския Конгрес от 07.05.1985, описвайки химическата нестабилност на Аспартама. Престоявайки няколко седмици на топъл климат /30гр. по Целзий/, по голямата част от Аспартама в съда, се разгражда до формалдехид, метанол, и фенилетилаланин. Веднъж поет метанолът се превръща в формалдехид, и после в мравчева киселина - остра отрова. Формалдехидът е балсамиращо вещество, клас А канцероген. Фениланинът и аспартамовата киселина са токсични, когато не са заедно с други аминокиселини в протеините.
ААХЛ е получила над 10 000 оплаквания от консуматори на Нутрасуит. 80% от всичките оплаквания се отнасят до хр. добавки, но тя нищо не е направила за да алармира обществеността за опасностите от широко рекламираните и следователно "безвредни" напитки.
ААХЛ е документирала 92 симптома на отравяне от Аспартам : главоболие, умора, световъртеж, гадене, замъглено зрение и т. н. , както и заболявания отключени от него: мозъчни тумори, склероза, Паркинсонова болест и т. н. Според Американския US Force Magazine е възможно директно преминаване на хемато-плацентарната бариера и увреждане на плода у бременните.
Религиозни и етични съображения доведоха през 1999 до съюзяването на религиите срещу ГИ. Няколко американски равини, римски католически свещенници, седемдневните адвентисти, епископи, лутерани, хиндуисти, будисти и източно правосл. църква, заведоха дело срещу ААХЛ. Обвиненията са заради липсата на етикетиране на ГИ-те храни, което прави невъзможно те да бъдат разграничени, което пък от друга страна би нарушило диетичните закони на различните религиозни общности. Ислямистите и юдеите не ядат свинско, хиндуистите не ядат телешко, будистите са пък вегетарианци, и почти половината от адвентистите също са вегетарианци. Неволно те биха консумирали храни съдържащи гени от забранени за тях растителни или животински организми.
През 1997 г. римо-катлическия Папа се обърна към Jagellonian University в Краков, Полша и засегна проблема за етичната отговорност на новата наука, обявявайки се против клонирането на хора и патентите върху човешки и животински гени.
Преминаването на видовата бариера, чрез трансфера на гени нарушава принципите на целесъобразността в природата. Това показва непочтително отношение и неуважение към Твореца и това което той е създал.
По материали на ANPED и Екоюгозапад