Развиващите се страни отказват хранителните помощи съдържащи ГМО Главния аргумент, който защитниците на ГМО изтъкват е че по този начин ще се справим с проблема с глада. Фактите обаче показват че "гладните" страни не искат ГМ храни:
Индия отказва доставка на хранителна помощ през Декември 2002, понеже съдържала ГМ съставки. А. М. Гокхале (президент на индийският Комитет по Генно-инженерни Одобрения) "Ако има причина да се вярва, че може да има вреда за човешкото здраве, ние имаме правото да откажем всеки внос". Няколко агенции като CARE (Грижа) - Индия и Католически Служби за Взаимопомощ притиснали в началото на 2003 Индийкото правителство да разреши доставката, но през Март Комитета отново отказал помощта, аргументирайки се с нежеланието на вносителите да сертифицират доставката, че не съдържа СтарЛинк (ГМ царевица, която няма разрешение в САЩ за консумация от хора).
На практика Американската помощ за Индия е парадоксална имайки в предвид, че в Централните Хранителни складове на последната през 2003 има излишък от 65 милиона тона не-ГМ пшеница и ориз.
Еквадор поръчва унищожаването на помощ от ГМ храна. "Ние няма да позволим този вид продукти да се консумират в страната, особено имайки в предвид, че и двата продукта са предназначени за деца от 2 до 6 г и за бременни жени". - Главния Директор на Министерството на Здравеопазването на Еквадор, Май 2001.
Още скандали:
СтарЛинк се "промъква" в хранителна помощ в Боливия. Това става през Май 2001 - въпреки забрана за внос на ГМО. Американския посланник Мануел Роча казва по този повод: "Тези, които не искат нашите дарения не трябва да пътуват до нашата страна, защото това е единствената храна, която можем да предложим на нашите посетители". Една година по-късно в помощ отново била открита "Старлинк" (генно модифицирана царевица, забранена за консумация от хора в САЩ). Това става въпреки обещаното от министерството на земеделието на САЩ, че ще гарантират да няма ГМ царевица в помощите с храни и след скандалното изкупуване от супермаркетите в страната на продукти за които се оказало, че съдържат Старлинк.
Януари 2001 САЩ изтегля обратно помощ за Босна, след като босненското правителство поискало детайлна информация за евентуални здравни ефекти върху животните и човека от царевицата. Без отговор американското правителство изтеглило обратно помощта в размер на 4 милиона долара (40 000 т ГМ царевица за храна на животни).
През 2001 неетикетирана помощ от соя за Уганда е върната обратно за САЩ, понеже не отговаряла на националните стандарти и не бил посочен списък със съдържанието и производителя.
Май 2001 - помощ за Колумбия от ГМ соя предназначена за малки деца е върната обратно.
Юни 2002 - скандал с хранителна помощ от Германия, заразена с ГМ царевица.
Същия месец скандал с помощ от Европейския Съюз за Гватемала, чрез Световната Хранителна Програма. Гватемала е една от страните, от които произхожда царевицата и евентуалното замърсяване с генно-модифицирана такава заплашва биоразнообразието.
Повече по темата в: www.foei.org/publications/pdfs/playing_with_hunger2.pdf
www.grain.org
по материали на FoE: www.foei.org/publications/gmo/index.html