Уважаеми г-н Министър,
В отговор на наши запитвания по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), относно статута на доклада за ОВОС на АЕЦ „Белене“, получихме отговори от МОСВ, които заключават: „Не следва да се счита, че решението за ОВОС е загубило правно действие“. Считаме, че действията на Вашите предшественици за установяване на правния статут на доклада за ОВОС на АЕЦ „Белене“ са формални и без да се отчита релевантното законодателство на Република България.
Вашите предшественици отговарят, че осъществяването на инвестиционното предложение (ИП) в законния 5 годишен срок се установява с проверка на контролните органи по околна среда. Директорът на РИОСВ Плевен имал качество на такъв контролен орган и на него му била възложена проверка. Проверката е осъществена на 27.09.2016 год. и било установено, че са изградени няколко обекта, от което се прави извода: „няма основание да се счита, че осъществяването на ИП за строителство на АЕЦ Белене не е започнало“.
Считаме, че извършването на тази проверка на РИОСВ-Плевен (както и на проверките в предишни години) е в нарушение на Решение 250 на Министерски съвет от 28.03.2012 год. (подкрепено и от решение на Народното Събрание) и следователно незаконна, както и изводите в нея.
В отговорите на Вашите предшественици се акцентира , че са издадени разрешения по ЗУТ. Пренебрегва се напълно факта, че релевантното законодателство в тази област е Законът за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ) и нормативните документи за прилагането му (например Наредба за реда за издаване лицензии и разрешения за безопасно използуване на ядрената енергия). В глава трета “Разрешителен режим “ от закона е включен раздел “Особени правила при изграждане и експлоатация на ядрени централи”, който урежда компетентността на отделните държавни органи при лицензирането и контрола. Както може да се види министърът на благоустройството няма никакви компетенции.
Съгласно ЗБИЯЕ процедурата по лицензиране на нова ядрена мощност включва издаването от председателя на АЯР на следните административни актове, чрез които се контролира спазването на изискванията за безопасност на ядреното съоръжение:
(Етапите на лицензиране на нова ядрена мощност са показани на уеб-страницата на АЯР - http://www.bnra.bg/bg/facilities/belene/belene-license/belene-stages, където има и друга информация)
Председателят на АЯР в отговор до наша партньорска организация изрично е посочил, че: „Заповед за одобряване на техническия проект на ядрено съоръжение АЕЦ "Белене" не е издавана и че Разрешение за строителство на ядрено съоръжение АЕЦ "Белене" от АЯР не е издадено.
С оглед на това считам, че ако собственикът на площадката (НЕК) е започнал строителството на АЕЦ Белене без одобрен технически проект и без разрешение за строителство, издадено от компетентния държавен отговор, то това следва да се счита за грубо нарушение на закона. Такава незаконна дейност не може да се приема от друг държавен орган (МОСВ) като основание за валидност на доклада за ОВОС за Белене.
Липсва договор за строителство на АЕЦ Белене, липсва осигурено финансиране, няма никакво основание да се смята че е започнало строителството му. Този проект стана печално известен като „корупционен гьол“, с кражбата на над 2,5 милиарда лева от държавния бюджет, чрез имитация на дейности и поръчване на оборудване, без наличие на договор за строителство, без осигурен инвеститор и финасиране.
В тази връзка смятам за удачно да напомня за Решение No 10367 от 07.09.2013 на петчленен състав на Върховния Административен Съд на Република България, с което се потвърждава решението на тричленния състав за отмяна на решение по оценка на въздействието върху околната среда No 1-1/2010 на министъра на околната среда и водите, с което е одобрено осъществяването на инвестиционно предложение за „Преустройство и преоборудване на изследователски реактор ИРТ-2000 при трансформацията му в граждански тип реактор с ниска мощност.
Решението съдържа текст, който е напълно валиден за твърденията на Вашите предшественици относно доклада за ОВОС за АЕЦ „Белене“: „С оглед спецификата на инвестиционното предложение .... засягането на значителна част от населенисто в страната и засиления обществен интерес към обекта, министърът на околната среда и водите е следвало да проведе производство по ОВОС при строго спазване на всички изисквания на релевантното законодателство, с цел гарантиране безопасността на населението и околната среда при реализацията на проекта. Ръководейки се от принципите на чл. 4, чл. 7 и чл. 9 от АПК за законност, истинност и служебно начало, компетентният орган по околна среда е бил длъжен при провеждане на процедурата и разглеждане на предложението да приложи завишени критерии за оценка в рамките на предоставените му от закона правомощия. В случая формалният подход при извършването на ОВОС е недопустим.“
В заключение предлагам да се разграничите от действията на Вашите предшественици и когато се убедите във верността на гореизложеното да излезете с официално становище, че решението по ОВОС за АЕЦ „Белене“ е загубило правно действие. В частност, това би дало възможност на другите държавни органи правилно да планират своите действия и би спестило ресурси и време.
Моля, да ни уведомите за предприетите от вас действия в защита на законността и интересите на българските граждани.