За Земята Лого

Новини

18.02.2015 / Енергия и климат

Относно законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката

Становище на „За Земята”, „Грийнпийс”- България и WWF


До: г-н Делян Добрев
Председател на комисия по енергетика към 43 НС на РБ
Копие до: Членовете на комисията
18-ти февруари, 2015 г., гр. София

Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката № 402-01-3, внесен от Министерски съвет на 7 ноември 2014 г., приет на първо гласуване на 15 януари 2015 г.

Становище на  „За Земята” (Friends of the Earth Bulgaria), „Грийнпийс”- България и WWF

(Становището в PDF формат можете Initiates file downloadда изтеглите от тук.)


Уважаеми г-н Добрев,
Уважаеми дами и господа, членове на Комисията по енергетика,

Екологично сдружение „За Земята“, „Грийнпийс“–България и WWF от години следят случващото се в българската енергетика и водят кампании, насочени към насърчаване и развитие на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници в енергийната система на страната.
Във връзка с публикувания доклад и предстоящото гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, бихме искали да изразим своята позиция по някои от предложените промени.

1) Подкрепяме промените по чл. 162, предложени от н.п. Делян Добрев, Валентин Николов, Александър Ненков, а именно „Общественият доставчик, съответно крайните снабдители, са длъжни да изкупят от производители, присъединени към съответната мрежа количествата електрическа енергия от високоефективно комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, регистрирани със сертификат за произход в размера на количествата, определени с решение на комисията за определяне на индивидуална цена за инсталациите, извън т. 1.”. Смятаме, че това ще позволи да се прекрати порочната практика за субсидиране на неефективни и екологично-замърсяващи, най-често заводски топлоелектрически централи, които благодарение на съществуващия в момента закон се възползват от това, произведената им енергия да се заплаща по преференциални цени.
Приходите от тези заводски ТЕЦ от продажбата на електроенергия много често надхвърлят приходите от самото им производство. Предложената промяна ще предотврати източването на средства от държавата и ще позволи на Националната електрическа компания (НЕК) да намали своите разходи за изкупуване на енергия от високоефективно комбинирано производство и да стабилизира незадоволителното си финансово състояние. В допълнение, подобна промяна ще спре наливането на държавни средства в топлоелектрически централи като ТЕЦ „Брикел“, който е един от най-замърсяващите в района на Източномаришкия басейн, а получава преференциални цени за произведена електроенергия.

2) Относно изменението на чл. 32 (от Закона за енергията от ВЕИ), внесено от същите народни представители, смятаме, че предложението е уместно за устойчивото и дълготрайно развитие на ВЕИ сектора в България. Ние от „За Земята“, „Грийнпийс“ – България и WWF сме силни застъпници на идеята, че развитието на ВЕИ сектора в страната трябва да продължи в посока малки децентрализирани ВЕИ мощности (до 30 кW), които да се въвеждат на ниво домакинства и общини. С така предложените промени покривните фотоволтаични инсталации до 30 кW ще продължат да бъдат насърчавани, което ще позволи на малките консуматори на енергия (домакинства, ферми, др. публични и общински сгради) да произвеждат чиста енергия и да се доближат до своята енергийна независимост.
Относно това да се предоставя насърчаване на инсталации „с инсталирана електрическа мощност до 1.5 MW, за производство на енергия с комбиниран цикъл и индиректно използване на биомаса, от чието общо тегло животинският тор е не по-малко от 65 %, които се предвижда да бъдат изградени в урбанизирани територии, селскостопански обекти или производствени зони.”, това ще помогне за контролиране на изкуствено създадения балон в сектора на биомаса централите, които в момента получават преференциални цени за горене на дървесина. С тази промяна, както и с очакваните промени в Закона за горите, очакваме да има по-силен ефект върху безотговорното и неустойчиво изсичане на дървесина в страната, а същевременно ще се разрешат и др. екологично проблеми със замърсяването на повърхностните и подземните  води от интензивното животновъдство.  

3) Смятаме, че също така са необходими допълнителни промени в Закона, които да  намалят административното и бюрократично бреме пред инсталирането на малки децентрализирани мощности.

За тази цел, настояваме да се отразят и включат и следните промени към Закона:
Въвеждане на уведомителен (вместо съществуващия разрешителен) режим за изграждане на ВЕИ с малък капацитет, чрез което да бъдат преодолени излишните бюрократични пречки, необосновани забавяния и откази за легализиране от страна на мрежовите оператори, местните институции и други;

Създаване на възможност физически и юридически лица да продават на електроразпределителните предприятия излишъка от произведената електроенергия от ВЕИ за лични цели, присъединен като потребител на електрическа енергия;

Учредяване на национална насърчителна програма за повишаване на енергийната ефективност и изграждане на малки ВЕИ за битови и обществени нужди – като се предоставят смислени финансови инструменти на разположение на гражданите и бизнеса.

4) Последният ни коментар е относно изменението на чл. 69, който ще задължи операторите на инсталации, които са включени в Националния план за инвестиции за периода 2013 – 2020, да плащат месечни вноски, ако направените от тях инвестиции са на стойност по-малка от цената на получените от тях безплатни СО2 квоти. В допълнение, предлага се тези плащания да „са публични държавни вземания. Неплатените в срок вноски подлежат на принудително изпълнение от публичен изпълнител по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.“ По този начин ще се гарантира, че държавата ще получи средства за предоставените и без това безплатни квоти за оператори като замърсяващите ТЕЦ.

„За Земята“, „Грийнпийс“ – България и WWF смятаме, че подобни предложения ще са в полза за подобряване състоянието на енергийния сектор в България, като даде добра основа за развитие на малките ВЕИ инсталации и подобряване на енергийната ефективност на целия сектор.

С уважение,

Тодор Тодоров, „За Земята”, 02/9431123, Opens window for sending emailt.todorovzazemiataorg  

Теодора Стоянова,“Грийнпийс-България”, 02/9431123, Opens window for sending emailteodora.stoyanovagreenpeaceorg
 
Георги Стефанов, WWF 0889 517 976, Opens window for sending emailgstefanovwwfdcpbg


Допълнителна информация:

ЗА ЗЕМЯТА е независима, неправителствена организация, обединяваща усилията на хора, решени да работят за създаване на природосъобразен и равнопоставен живот на нашата планета, който изключва експлоатацията на хората и природата. Ние сме част от “Приятели на Земята” (Friends of the Earth, www.foe.org) – най-голямата гражданска екологична организация в света с повече от 40 години история, организации в 76 страни и над 2 милиона активисти по целия свят, които отстояват каузата за един по зелен, здравословен и справедлив свят.
ЗА ЗЕМЯТА е член на международните организации - Мрежа за наблюдение на Международните финансови институции за Централна и Източна Европа CEE Bankwatch Network, Международни Енергийни Бригади, GAIA (Глобално обединение срещу инсинераторите) и SEEEN (Екологични НПО за Южна и Източна Европа), както и на националните Коалиция „За да остане природа в България“, „Българска антиядрена коалиция“, „България без цианиди“ и „Коалиция за устойчиво ползване на фондовете на Европейския съюз“.
 www.zazemiata.org

***
"Грийнпийс" е независима световна кампанийна организация, която работи за промяна на нагласите и поведението на хората, за да защити и опази околната среда и насърчи мира.
Opens external link in new windowwww.greenpeace.bg

***
Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата. Всички съобщения до медиите на български език може да прочетете на  Opens external link in new windowhttp://wwf.bg/news_facts/


  < Предишна новина
Образователен проект за устойчива енергия
© 2003-2024  zazemiata.org