Казусът около бъдещето на ТЕЦ „Варна“ достигна своя логичен завършек, когато след няколкомесечни дискусии собственикът на централата – чешката компания ЧЕЗ, и държавата, достигнаха до извода, че „разработеният финансов модел показа, че при настоящите цени на електроенергията на свободния пазар, цени на горивото и цени на емисиите на парникови газове, както и други относими фактори, евентуалната инвестиция в централата не е оправдана“. За „Грийнпийс“ – България и ЕС „За Земята“ това отдавна не е ново откритие, а факт, който съпътства съществуването на централата през последните години.
В сегашната ситуация ТЕЦ „Варна“ е неконкурентна на пазара - необходимостта от екологизация и промените в начина на разпределение на студен резерв (който беше основната дейност на централата), водят до загуби и изискват средства, които биха могли да се инвестират в намиране на алтернативни работни места на засегнатите работници. Освен това, работата на централата води и до увеличаване на енергийната зависимост на страната от външни доставчици, тъй като тя разчита на доставки на въглища от Украйна.
Мирен протест пред ТЕЦ "Варна". Снимка: Иван Дончев
Смятаме, че постепенното премахване от експлоатация на изкопаемите горива е екологична и икономическа необходимост, която, ако се извърши с необходимото добро планиране, ще намали сътресенията върху икономиката и населението в засегнатите райони.
През последните две години „Грийнпийс“ – България и ЕС „За Земята“ публикуваха докладkи, които показват пагубното влияние на въглищата върху околната среда и здравето на човека (вижте тук и тук). Анализите в енергийния сектор показват, че през последните години в България се наблюдава и трайна тенденция за намаляване на употребата на електроенергия. Това дава възможност постепенно да бъдат изключвани от енергийната ни система съоръжения за производство на електрическа енергия и е в интерес на обществото да се случва, вместо да плащаме за студен резерв. Логичният избор за съкращения следва да бъде насочен към най-замърсяващите източници: ТЕЦ-овете, работещи на въглища.
Въглищата, които произвеждат повече от 40% от електроенергията в страната, са сред основните замърсители на въздуха с фини прахови частици (ФПЧ) и окиси. Отделените парникови газове при горенето на въглища (повече от 50% от всички парникови емисии в България) допринасят за изменението на климата и екстремните климатични явления. Всичко това се отразява неизменно върху здравето на хората и води до редица заболявания.
Същевременно осъзнаваме и че един от основните и най-тревожни въпроси, свързани със ситуацията в ТЕЦ „Варна“ и извеждането й от експлоатация, е загубата на работни места. Алтернативна заетост за висококвалифицираните кадри на ТЕЦ „Варна“ съществува – например секторът за повишаване на енергийната ефективност генерира все повече работни места. В същото време, разчети показват, че ако натискът върху ВЕИ сектора се премахне и се подобри инвестиционната среда, той има потенциала да осигури допълнителна заетост за висококвалифицирани кадри в сектора.
Според нас целенасочени политики за преквалификация и разнообразяване на икономическите дейности могат плавно да помогнат за превъзмогване на социалните проблеми, които произлизат от спиране работата на дейността на ТЕЦ „Варна“. Подобна ситуация е възможност да се подпомогне създаването на нови „зелени“ работни места във високотехнологични и иновативни сектори като възобновяема енергия и енергийна ефективност, които да насочат региона и държавата към устойчив път на развитие, без да остават квалифицирани кадри без работа. За да се случи това е необходимо държавата, собствениците, синдикати и НПО секторът да работят съвместно в тази посока.
„Грийнпийс“ – България и ЕС „За Земята“ призовават собственика на централата и отговорните държавни институции да не се поддават на провокации, които имат за цел да създадат социално и икономическо напрежение. Ситуацията в ТЕЦ „Варна“ предоставя възможност за стъпка в посока излизане от въглищната зависимост, в която се намира енергийният сектор в България, и едновременно с това подобряване качеството на живот на хората във всеки аспект – здравен, социален и икономически.
За контакти:
Теодора Стоянова, Координатор „Климат и енергия“, „Грийнпийс“ – България,
teodora.stoyanova [at]greenpeace.org
Тодор Тодоров, ЕС „За Земята“, t.todorov [at] zazemiata.org