За Земята Лого

Новини

17.05.2017 /

Върховният съд на ЕС реши да има по-силен демократичен контрол върху търговските споразумения


От За Земята приветстваме решението на Европейския съд от 16.05.2017 г., с което се постановява, че търговските споразумения, съдържащи инвестиционни разпоредби трябва да бъдат одобрявани от националните парламенти.[1] Решението идва във време, в което сред европейските граждани сериозните опасения за негативното влияние на съвременните търговски споразумения като СЕТА и ТТИП нарастват. Те позволяват чужди инвеститори да съдят правителствата в благоприятни за бизнеса трибунали, ако печалбите им са повлияни от политики в обществен интерес. Липса на демократичен контрол допринесе за силната обществена опозиция срещу европейската търговска политика през последните години.

С отсъждането си от вчера Европейския съд определи, че заради инвестиционните разпоредби в споразумението за свободна търговия между ЕС и Сингапур, то е със смесена компетентност. С него се създава съдебна практика, която следва да бъде прилагана и към всички бъдещи търговски споразумения на съюза.

Въвличането на националните правителства в ратификацията на търговските споразумения ще увеличи демократичния контрол. Всички бъдещи споразумения, които включват инвестиционни трибунали ще трябва да бъдат ратифицирани от държавите членки. Призоваваме българските политици да отхвърлят всички сделки, включващи несправедливи ВИП права за  чуждестранните инвеститори. Първото, което ще бъде трябва да бъде обсъдено в Парламента е споразумението между ЕС и Канада, познато като СЕТА. Считаме, че то не трябва да бъде ратифицирано от България, тъй като ще създаде повече проблеми и твърде малко ползи за страната.

Припомняме, че в търсене на решение относно споразумението СЕТА между ЕС и Канада, белгийското правителство се ангажира да поиска становище от Европейския съд, дали Системата на Инвестиционни съдилища е съвместима със законите на ЕС и очакваме това да се случи в идните месеци. [2] В същото време във Френският конституционен съд тече процедура по оценка на съвместимостта на СЕТА с местните закони. [3] В няколко европейски страни предстоят и референдуми относно ратификацията на споразумението, а българският президент Румен Радев още в предизборната си кампания пое ангажимент да сезира Конституционният съд на страната, който бе потвърден от него и по-късно. [4]

 

[1] https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2017-05/cp170052en.pdf

[2] data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-13463-2016-REV-1/en/pdf

[3]http://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/frances-top-court-questions-constitutionality-of-ceta/

[4]http://m.dnevnik.bg/bulgaria/2017/03/10/2932835_prezidentut_radev_potvurdi_che_ne_priema/

 

 

 

 

 


  < Предишна новина
© 2003-2024  zazemiata.org