Вчера, 19.04.2017 г. петте международни съдии от Трибунала за Монсанто представиха своето правно становище, което включва основните заключения, както относно поведението на Монсанто, така и за необходимостта от важни промени в международните закони, регулиращи мултинационални корпорации.
Съдиите заключиха, че Монсанто участва в практики, които са застрашили основните човешки права на здравословна околна среда, за правото на храна и правото на здраве. Освен това, поведението на Монсанто има отрицателно въздействие върху правото на учените да провеждат свободно крайно необходими изследвания.
Друга част от решението е, че въпреки развитието на законодателствата за опазване на околната среда, остава огромна пропаст между поетите задължения и реалността при опазването и. Сега международното право трябва точно и ясно да отстои защитата на околната среда и да създаде института на престъплението екоцид*. Трибуналът заключи, че ако екоцидът беше официално признат за престъпление в международното наказателно право, дейностите на Монсанто биха могли да бъдат квалифицирани като такова.
В третата част на консултативното становище Трибуналът се фокусира върху разширяващата се пропаст между международното право за правата на човека и корпоративна отговорност. Той призовава за необходимостта да се отстоява върховенството на международното право, правата на човека и околната среда. Налице е набор от правни норми, които защитават правата на инвеститорите в рамките на Световната търговска организация, в двустранните инвестиционни договори и в клаузите на споразуменията за свободна търговия. Тези разпоредби биха могли да подкопаят способността на нациите да поддържат политики, закони и практики за защита на хората, човешките права и тези на околната среда. Органите на ООН трябва спешно да предприемат действия; в противен случай ключови въпроси за нарушения на човешките права и на околната среда ще бъдат решавани от частни съдилища, работещи изцяло извън рамките на ООН.
Трибуналът също така призова да се подвеждат под отговорност и частни субекти в рамките на международната юридическа рамка за правата на човека. Той повтаря, че мултинационалните компании трябва да бъдат признати като отговорни лица и трябва да попаднат под юрисдикцията на Международния наказателен съд в случай на нарушаване на основните права. Трибуналът определя ясно и осъжда тежкото разминаване между правата на мултинационалните корпорации и техните задължения. Ето защо, консултативното становище насърчава авторитетни органи да защитят ефективността на международните права на човека и екологичното законодателство срещу поведението на мултинационалните корпорации.
Ясните заключения ще бъдат от интерес както за критиците на Монсанто и индустриално земеделие, така и за акционерите на химическите компании и особено Байер. Репутацията на Монсанто (и Байер в случай на вливане) няма да се подобри точно с тези заключения от съдиите на Трибунала. Консултативното мнение е силен сигнал към тези, които участват в международното право, но също така и на пострадалите от токсични химикали. Трибуналът е създал връзки и е споделил важна информация между адвокати и организации, които представляват жертвите. Поради това е много вероятно заключенията да доведат до повече дела срещу Монсанто и подобни компании. Това ще осветли истинската цена на продукцията и ще се отрази на стойността на акциите на Монсанто (Байер) в дългосрочен план. Фирми, които причиняват увреждане на здравето, храната и здравословната околна среда трябва и ще бъдат държани отговорни за действията си.
Организациите, които стоят зад организацията на Трибунала за Монсанто са Organic Consumers Association, Navdanya, IFOAM Organics International, the Biovision Foundation and Regeneration Internationa.
* (бел.пр.) Екоцид е термин, означаващ нанасяне на масови щети, унищожаване или загуба на екосистема/и на дадена територия, причинени от човешки или други дейности, до степен, при която животът на обитателите на тази територия е или ще бъде сериозно нарушен.
Правното становище на съдиите, както и резюмето можете да намерите тук:
http://www.monsanto-tribunal.org/conclusions
Източник: Sustainable Pulse