Общa декларация на 152 граждански организации от Европа, включително и За Земята, разкритикува един от най-спорните аспекти на търговското споразумение между ЕС и САЩ – регулаторното сътрудничество. Подписаните организации сме категорично „против“ посоката на преговорите по ТТПИ в областта на регулирането на жизненоважни области като химикали, хранителни стандарти, обществени услуги в сферата на здравето и безопасността, както и на финансовото регулиране.
Същевременно вчера (04.02.2015г.) на демонстрация в Брюксел срещу ТТИП протестираха стотици граждани.
Повод за тези реакции стана последната изтекла позиция на ЕК във връзка с глава „Регулаторно сътрудничество“. От нея става видно, че Европейската комисия предлага система, която може да доведе само до допълнителни пречки пред разработването на стандарти в обществен интерес, тъй като те ще бъдат приемани, само ако не влияят на "търговията и инвестициите". Този механизъм дава безпрецедентна възможност за намеса на бизнес лобитата – те ще могат да спрат всяка нова регулация, която би могла да повлияе върху търговията и инвестициите. Предложението еднозначно приоритизира бизнеса над публичния интерес. Тази процедура ще даде огромна власт на малки групи служители, неизбрани от никого, да спират или обезсилват регулации и стандарти.
Ивайло Попов от За Земята коментира: „Регулаторното сътрудничество е част от постепенната, но неотклонна атака срещу принципа на предпазливостта, прилаган в Европа. То е част от поетапното широко отваряне на вратите за ГМО, шистов газ, хормони на растеж в месото, наноматериали и такива, които разрушават ендокринната система. С него се застрашават основите на демокрацията.“
Позицията ни е изключително критична към ЕК с нейното настояване за повече „съвместимост“ между законите от двете страни на Атлантика и за „регулаторна среда, която насърчава конкуренция“. Такава съвместимост ще доведе до „занижаваща хармонизация“, както показа доклад на Европейския парламент, публикуван през юли 2014г.
В допълнение, според предложението на Комисията, бизнес организациите от САЩ и ЕС ще имат огромно влияние върху повечето закони на Брюксел, европейските столици, Вашингтон и американските щати. ЕК, изглежда до голяма степен отговаря на нуждите на лобистките бизнес групи по същество да „помагат“ в писането на законите.