Пластмасовото замърсяване във водните пътища, моретата и окените расте бързо и навлиза в хранителната верига под формата на микропластмаси в морската храна, солта и питейната вода. Само в Черно море всеки ден от сушата и по реките навлизат по 3 тона пластмаса, повечето от които са изделия за еднократна употреба като пластмасовите чаши за вода. В България пластмасовите чаши не се рециклират, а се заравят в сметища или се изгарят в циментови пещи. Тежестта на екологичните и здравословни рискове от замърсяването чрез водата, пепелта, въздуха и хранителната верига оставяме за следващите поколения.
Същевременно, близо 200 хиляди деца в повечето детски градини у нас пият вода от пластмасови чаши за еднократна употреба. Изхвърлените за една година чаши могат да покрият половината дължина на екватора, а децата научават поведение напълно противоположно на необходиото отговорно отношение към природната животоподдържаща среда.
Вижте инфографиката "Чаши за смет" за повече подробности.
За Земята заедно с "Грийнпийс"-България, ОЦОСУР-Варна и Ателие Трион търсим решения, обединяващи усилията на всички заинтересовани страни, които да са издържани от финансова, здравословна, възпитателна и екологична гледна точка. Събрахме идеи и препоръки от родители, учители, експерти от отговорни институции в поредица от форуми под надслов "Детски градини, свободни от пластмаса" в Бургас, Варна и София.
Докато дизайнерите от Ателие Трион разработват прототип на екологичен кът за пиене на вода, събираме добри практики от детски градини по света и у нас. Ако са ви известни добри примери, споделете ги с нас на bezbokluk [at] zazemiata.org.