CAN-Europe и Екологично сдружение „За Земята”, с подкрепата на CEE Bankwatch и Greenpeace България, организират кръгла маса – дискусия „Най доброто използване на приходите от търговете на ЕСТЕ”, където ще се обсъжда използването на приходите, които ще постъпят от търговете с квоти на въглеродни емисии, разпределени в третата фаза на Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ).
Кога : 8 октомври от 09:00 до 16:00ч.
Къде: хотел „Рила”, София – ул.”Калоян” № 6
Български политици, бизнес и екологични организации, изследователски институти и заинтересовани лица ще вземат участие в събитието. Те ще представят и дискутират настоящите планове и практики в Европа, свързани с използването на приходите от търговете на ЕСТЕ, както и особеностите за България. Лекторите ще разискват как тези финансови ресурси могат да се използват по най-добрия начин и в България, кои области трябва да бъдат с приоритет и при какви условия.
Всяка страна членка на ЕС трябва да представи свой официален план за използването на приходите от търговете на ЕСТЕ преди края на 2012г. Събитието ще помогне на заинтересованите лица да узнаят и дискутират с представители на Българското правителство плановете на България, както и гледните точки на международни експерти.
Събитието ще се проведе в София, България на 8 октомври с начален час 09:30.
Участието е безплатно, но местата са ограничени. Ако желаете да участвате, моля регистрирайте се на http://www.caneurope.org/index.php?option=com_civicrm&task=civicrm/event/register&id=11&reset=1
ПРОГРАМАТА
Първата сесия цели да очертае обстановката и да представи общите условия на търговията с въглеродни емисии на ЕСТЕ. Лекторите ще говорят за възможностите които дава ЕСТЕ на България. CAN-Europe ще изложи някои общи възгледи за най-доброто използване на приходите от търговията с емисии от екологична гледна точка. Българското МОСВ ще сподели настоящия правителствен подход, бариерите и очакванията, свързани с този иновативен финансов източник.
Втората сесия ще акцентира върху най-добрите практики в Европейския съюз. Лекторите ще представят чешкия опит с Greening Investment Scheme и немския Климатичен и енергиен фонд German climate and energy fund . Участниците ще имат възможността да се запознаят с най-добрите практики на съществуващите финансиращи схеми, както и с бъдещите опции, касаещи търговията с емисии по ЕСТЕ.
В третата сесия фокусът ще пада върху потенциала на България във финансирането на борбата с изменението на климата. Българското МОСВ ще говори за възможните алтернативи и допълнителни мерки, свързани с търговията с емисии по ЕСТЕ. Бизнес организации и местни власти ще обсъдят възможностите и предизвикателствата, стоящи пред българския възобновяем енергиен сектор във връзка с борбата с изменението на климата. Ще бъдат представени и бизнес планове за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници.Пълната програма, включваща всички лектори, скоро ще бъде достъпна.