Бедствието в Бисер в първите дни след скъсването на стената на язовир Иваново и последвалото наводнение успя да обедини и солидаризира хиляди българи. Гражданска защита, части от армията, доброволци и представители на различни институции самоотвержено работиха за спасяването и оцеляването на хората. Обществото ни прояви солидарност с пострадалите чрез участие в различни дарителски кампании, които неимоверно облекчиха положението на пострадалите.
Истинската работа по възстановяването на живота обаче тепърва започва, а проблемите са много и огромни.
Тук сме, за да :
- припомним, че нещастието, което сполетя жителите на наводнените села не е природно бедствие, а плод на човешка алчност и престъпна немарливост. Онова, което се случи, не беше нито непредвидимо, нито дори неочаквано. (Още през 2006 година жителите на село Бисер са изпратили подписка за изпускане на водата и ремонт на стената на язовир Иваново. Оттогава регулярно са пускани сигнали, които не довеждат до никакъв резултат. За съжаление подобен е стила и в начина, по който на хората „се помага“ - отвисоко и със съжаление. Да бъдат адекватно подпомогнати и обезщетени след нечия грешка е тяхно гражданско право)
Месец и половина след всичко онова, което се случи, сме тук, за да кажем - има нещо гнило в Бисер. В симптоматиката, която показва как властта се отнася с хората.
Лошото е, че гниенето не е само литературна хватка, а процес, който много скоро ще застраши здравето на селото. Днес в Бисер има десетки къщи, чиито дворове са заринати от донесени от приливната вълна боклуци, трупове на животни и загниващ органичен материал. За повечето възрастни хора, да разчистят сами тоновете кал и животински трупове е немислимо и дори отчайващо.
- Месец и половина след всичко, хасковското село Стойково е във вода! (снимки показваме) По непотвърдена информация в много тежко положение са и други села в района.
- Липса на информация: пострадалите жители на село Бисер са поставени в безпомощната позиция да чакат решенията на властта без да имат ясна информация за намеренията й и участие във взимането на решения, засягащи собствения им живот. Те не знаят до каква степен и дали изобщо ще бъдат обезщетени за загубите си. След гръмките обещания в първата половина на февруари, общественото внимание към проблемите им спадна, а с него ежедневно спадат и параметрите на очакваните обезщетения.
- Неизпълнени обещания:
Въпреки уверенията на висшите политици, че всички щети ще бъдат покрити, вчера и днес жителите на село Бисер са задължени да представят в общината наред с документите за собственост на имотите си и декларации, че не притежават друго жилище. Излиза, че собствеността на хората, които притежават апартамент в близкия град, или втора къща в селото, дори и тя да е унищожена (има такива случаи) няма да бъде възстановена, макар унищожението й да е станало по вина на държавата.
- Абсурд: ЗАКОННО: НЕЗАКОННО! Още по-неясна е ситуацията със загубите на стопанските постройки - хората от селото получават все по-настойчиви сигнали, че те в голямата си част няма да бъдат възстановявани, понеже не са узаконени. Дори да приемем, че от формално юридическа гледна точка такова решение има някакво основание (като пак изключим съществения факт, че загубата на тези постройки е по вина на държавата и ПРЕСТЪПНИ ДЕЙСТВИЯ), на практика, това е абсурдно! Някой нелегално и нергламентирано не е наказан, за лошо стопанисване на язовир, а жертвите са виновни, че имат плевни в дворовете си!
Неяснота: Местните хора нямат никаква яснота и дали/кога/как ще получат обезщетения за движимото имущество, което са загубили. И тук става дума не само за телевизори, битова техника или стоки на лукса, а за средства за прехрана. От селскостопански машини до изключително прецизните измервателни уреди на местния майстор автомонтьор. Това са загуби, от които пряко зависи прехраната на хората в бъдеще, за да не са зависими от подаяния, а да са самостоятелни и да живеят достойно.
ЖИВОТНИ: Притеснително е положението на хората, загубили животните си в наводнението. Обезщетени ще бъдат само онези стопани (обикновено на едър рогат добитък и коне), които са успели да представят труповете им на комисиите. Онези, които са загубили всичките си 30 кокошки вероятно няма да получат нищо. Голямата част от труповете на дребните животни са отнесени от стихията, а друга част намирахме затрупани под купища отломки. Дълго след като комисията си е отишла...
ФУРАЖИ: За момента изобщо не е говорено за възстановяването на загубите на фуражи - сено, люцерна, зърнени култури, унищожени от водата. Онези от жителите на Бисер, които не са загубили животните си, са загубили храната им. Днес част от хората са преминали на натурална търговия - кокошка за чувал жито за храна на кокошки...
ЗЕМЯ С унищожен поминък са не само майстора и животновъдите. Всички, чиито дворове, ниви и градини са залети с кал от язовира са научили, че им е забранено да садят на тази земя в продължение на две-три години. Официална заповед не е давана и въпреки това, сигналът е бил достатъчно категоричен. Питаме се какво съдържа калта от дъното на язовир Иваново? Правени ли си лабораторни изследвания? Ако да, къде са публикувани резултатите от тях и защо местната общност не е уведомена за тях? Питаме се също и с какви средства ще живеят хората от Бисер, които разчитат единствено на земеделието като източник на прехрана?
Възстановяване: Много от жителите на Бисер, чиито къщи, стопански постройки, огради и дворове са сериозно повредени, се виждат принудени (ако могат да си го позволят, разбира се) да наемат работници за помощ в разчистването. Така освен загубите от разрушението, породено по вина на конкретни хора, те губят още пари за извършването на дейност, която виновните би следвало да заплащат.
Въпросът, който като хора, видели на място неразборията с хаотични опити да се помага е: каква е системата за оценка на нуждите! От местните хора разбрахме, че комисия е минала ВЕДНЪЖ за този месец и половина да оцени жертвите. Разбирате, че това е процес на възстановяване на един живот - различен цикъл от този на медийната ПР кампания...която захранва интереса към селото, но не в полза на селяните...
Спешно е, необходимо е да минава подготвена комисия която регулярно (например два пъти седмично) през всички пострадали - да отчита от какво имат нужда и с какви проблеми са се справили до момента.
ПРОЗРАЧНОСТ Разпределянето на помощите е също един сериозен проблем. Няма публичен регистър на помощите. Редно е помощите да се дават по приоритет и списък на най-закъсалите, като има много възрастни хора, за които е голяма трудност да отидат да приемат полагащите им се помощи. Нормално е поне за тях да бъде осигурена доставка на място. Само че за тази цел е необходимо да има комисии, които се интересуват кой как е, докъде е ...Такава комисия е минала ВЕДНЪЖ в Бисер.
Още проблеми
Вода и ток! Водата е непитейна,а разходите на ток, заради процедурите по изсушаването са огромни и непосилни за повечето хора, особено възрастни.
Изводи:
ужасяващо слаба подготовка на властта да реагира на бедствия адекватно и да изследва нуждите на пострадалите. Неспособност и неразбиране на необходимостта да се комуникира с тези хора - те не са животни, имат нужди, имат мнение, имат право да знаят : какво е опасното в земята им, какво е обезщетението за това, че няма да могат да сеят? Защо не са обезщетени за загубени животни?
Кои къщи ще бъдат съборени, какво става с останалите? Откъде-накъде няма да бъдат обезщетявани къщи, които са втори дом, при положение, че става дума за държавна небрежност и неприкосновена лична собственост?
- Кой е отговорен за бедствието и защо все още няма заведено дело срещу него?
- Кой и кога е напарвил проучване на нуждите на място извън пращането на пари и смс-и?
- Какви са плановете за промяна в управлението на водните ресурси на страната след доказано опасните практики досега? Какво се промени след трагедията?
- Кои са рисковите язовири и водохранилища, които имат неотложна нужда от ремонти и профилактика?
- Как ще се подбрани фирмите, отговарящи за въстановителните дейности и кой ще заплаща за тях?
- Защо няма прозрачност по отношение на разпределението на помощите и даренията?
--------------------------------
Ако се съберем достатъчно хора можем много да ускорим този процеса на нормализиране на живота на засегнатите хора. Това, което ви е необходимо, за да помогнете, е: гумени ботуши или работни обувки, ръкавици, стари или работни дрехи, евентуално прахови маски, спални чували и шалтета и настроение. Ако някой няма нещо от всичките тези неща може да му бъде осигурено, с изключение на настроението разбира се :) . Места за спане имаме.
Молим, като ни пишете, непременно уточнете какво имате и какво нямате, имате ли кола и колко местна.
Пишете до: brigadi_biser[ат]zazemiata.org
Ето линк за записване в календара:
http://doodle.com/zfwvk36re8ugm6f3
За връзка с доброволческите бригади:
тел. в офиса на За Земята: 02/9431123
мобилен тел. (Светльо): 0896331945
Блог, отразяващ положението в наводнените места: http://zaxarmanli.wordpress.com/%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%BC/