За Земята Лого

Новини

05.07.2011 / Общи новини, Глобализация и развитие

Филмовият фестивал "Другото лице на глобализацията" гостува във Варна от 20 до 22 юли

Тема на фестивала ще бъде отново добивната индустрия и влиянието й върху човека, околната среда и климата.


Ежегодният филмов фестивал "Другото лице на глобализацията" ще се проведе във Варна в периода 20-22 юли. Тази година партньори на За Земята са ОЦОСУР  и Artin Vision.

Вход: свободен

Програмата (можете да я изтеглите)

Филмите:

"Пазители на Земята", 83 ' , разпространяван чрез Cinema Politica

Режисура, сценарий и проучвания: Силви Ван Брабан.

Продуценти: Силви Ван Брабан, Мари-Франс Коте и Патрисия Бержерон за Национален Филмов Съвет на Канада. Този филм можеше да се нарича „Наръчник за употреба на планетата Земя”, „Еко революция” или пък „Планетата на великите надежди или проблеми – решения за Земята”, но той се казва „Пазители на Земята”.

"Медна ера", 52', Чехия, продукция на Bankwatch network.

Някога, една бедна и задлъжняла страна имала много мед и от това всеки в страната имал някаква малка полза. Но след това цената на медта паднала. Някой препоръчал страната да продаде мините си и това се случило. След време цената на медта се възстановила, но парите вече отивали в джобовете на хора извън страната. Оттгоава страната не получава почти нищо за ресурса си. Документално разследване в Замбия разкрива абсурдна история, в която европейските пари играят роля.

"Извор", 75’, 2005 г., Bankwatch network.

Баку, Азербайджан – мястото на първите в света нефтени кладенци отново е магнит за чуждите инвеститори, готови да експлоатират нефтени залежи на страната. Филмът проследява нефтопровода - от магистралите обратно към зловещия пейзаж на нефтените кладенци, от които нашия живот зависи. Правителството на бившата съветска република обещава да превърне страната в богата и просперираща, използвайки нефта – но каква е цената за обикновените хора.

"Всичко, което блести", 56’, 2010 г. - продукция на Bankwatch network.

Филмът разглежда живота на селяните от Барскон, отдалечено селище в западен Киргизстан, където от 1997г. има златодобивна мина. През 1998 г. около 2 тона цианиди се разливат вследствие на златодобивните операции, отравяйки близката река. Инцидентът взема няколко човешки жертви, а стотици души трябва да потърсят медицинска помощ.

 "Давид срещу Монсанто", 125’, 2009 г., Германия

В тази модерна версия на Давид срещу Голиат, след дълга битка срещу гиганта в земеделския бизнес "Монсанто" Канада Пърси Шмайзер - 77 годишния земеделец от Саскачеуан, Канада, и съпругата му придобиват статута на народни герои. През 1997 г. компанията завежда дело срещу тях за нарушаване на патентното право върху генетично модифицирани семена на рапица. Семейство Пърси и Луиза Шмайзер са съдени, след като генетично модифицирани семена на рапица бяха открити на земята им в близост до Бруно, Саскачеуан. Eдин филм за канадеца, който печели знаково дело срещу „Монсанто”.

 "Нивите на смъртта", 12’, 2009 г.

Този филм разказва за последиците от отглеждането на соя в Южна Америка и показва как малките ферми отстъпват пред големия бизнес с ГМО култури и пестициди – който отравя селските общности, водата и природата. За да освободят площи за соеви плантации, хиляди души са изгонени от земите си, а горите – изсечени.

Greenpeace късометражни филми:

"Нашествието на пришълците", 4'

"Свалбард", 4'

"От морето до брега", 11'

"Изоставени в прахта", 7'

"Идва време", 20'

 

 "Самсо-енергия от природата", 8', ЕС За Земята

Филм за датския остров Самсо, където използват 100% енергия от възобновяеми източници – още от 1998 г.

"Черните сълзи на мексиканския залив", 45'

Сборна програма от късометражни филми за най-голямата екологична катастрофа в Мексиканския залив от 20 април 2010 година, причинена от енергийния гигант "Бритиш Петролеум".

 "Черните сълзи на Сахалин", 17’, 2008, Bankwatch network

Петролен консорциум планира да увеличи сондажите и да построи 2 нефтопровода в един от най-сеизмичните райони на света - Сахалин. Проектът ще има последици за последната популацията от тихоокеанския сив кит – наброяваща около 100 броя. Застрашен е и поминъка на десетки хиляди местни рибари в региона. Населението на Сахалин трябва да живее с постоянната заплаха от нефтен разлив.

"Алтанджиите идват", 21', България, Бидон филм, коалиция „България без цианици“.

Филмът разказва за дейността на канадската фирма Dundее Precious metals, добиваща злато в Челопеч и наскоро получила разрешение да добива злато и в Крумовград.

"По ръба", 56' , България, ЕС За Земята

Филм за българското природозащитно движение.


 
© 2003-2024  zazemiata.org