За Земята Лого

Новини

13.10.2016 / Общи новини, ГМO

CETA позволява сигурността на обществото да бъде застрашена от инвеститори


Всеобхватното икономическо търговско споразумение (ВИТС/CETA) ще направи членките на ЕС по-уязвими от скъпи съдебни дела, стартирани от Северноамерикански инвеститори.

Дни преди срещата на страните-членки на ЕС в Люксембург за подписването на търговското споразумение между ЕС и Канада (СЕТА/ВИТС) публикувахме Opens external link in new windowрезюме на български на Opens external link in new windowдоклада „Изтъргуване на демокрацията“, издаден от Corporate Europe Observatory (CEO), Friends of the Earth Europe, the European Public Services Union (EPSU) и още двадесет Европейски организации.

Докладът показва, че CETA остава реална заплаха за демокрацията в Европа. Веднъж подписано, споразумението с Канада ще кодифицира правото на инвеститори от Канада и САЩ (чрез своите дъщерни дружества в Канада) да съдят членките на ЕС, както и самия ЕС за тези законодателства, които могат да повлияят негативно на печалбите на бизнеса. В същото време CETA не предвижда никакви задължения за тях.

Според авторите защитата на инвестициите в споразумението ще доведе до сериозен ръст в исковете на бизнеса. Споровете по тях ще бъдат решавани в арбитражни съдилища, намиращи се извън рамката на националната или европейската юрисдикция. Тази паралелна съдебна система ще направи процеса, не само изключително скъп, но и непрозрачен и пристрастен. Всичко това ще е за сметката на гражданите и ще възпрепятства демократичното вземане на решения.

Изследователят на търговска политика и активист на организацията Corporative Europe Observatory Lora Verheecke отбелязва: „Новият доклад е мониторинг на обешанието на ЕК, че предвидените в CETA правила за инвестициите ще бъдат безобидни. Въпреки промените в клаузите, CETA не дава гаранции, че ЕС и членките ще бъдат защитени от атаките на инвеститорите срещу обществения интерес.

Paul de Clerck, координатор на програмата за икономическа справедливост към организацията Приятели на Земята Европа каза: „Системата на Инвестиционни съдилища е най-лошата част от настоящето споразумение. Тя подпокопава демокрацията. Ако CETA бъде прието, то това ще бъде своебразна покана за всички компании от Канада и САЩ (чрез своите дъщерни дружества в Канада) да съдят Еврпоейските правителства. Можем да очакваме наводнение от нови случаи, в които инвеститори атакуват законите защитаващи общественото здраве, околната среда и трудовите права.“

Jan William Goudriaan, генерален секретар на European Public Services Union, добавя: „Никак не е приемливо обществените услуги като здравеопазването да бъдат зависими от специални инвестиционни съдилища, когато те съществуват първо и само, за да служат на обществото. Обикновените хора виждат, че е грешно в тези ситуации инвеститори да получават огромни парични суми от държавите, но защо повече правителства не го виждат така?“

На 18.10.2016 г. се очаква Съвета на министрите да реши дали да подпише споразумението. Българските позиции по него се изчерпват с темата за визите, които изобщо не са предмет на споразумението. В българският политически живот, едно от най-сериозните споразумения, каквото е CETA, не се радва на никакви проведени анализи, обществени консултации или сериозни дискусии. Затова Ви каним да излезем на Opens external link in new windowпротест срещу споразумението, на 16.10.2016 г. в гр. София като част от огромната вълна на протести в Европа, наречена Opens external link in new windowAutumn in action.

 

Повече информация за ТТИП прочетете Opens external link in new windowтук


 
© 2003-2024  zazemiata.org