Новият ни доклад, „Скритата цена на търговските споразумения на ЕС“, изготвен от Friends of the Earth Europe, заедно с партньорски организации, включително и За Земята показва, че европейските правителства вече са платили най-малко 3,5 млрд. евро на частни инвеститори, заради включен в международните търговски сделки механизъм за уреждане на спорове между инвеститор и държавата "(УСИД/ISDS). Изследването показва степента, в която включването на тези специални арбитражни права за инвеститорите в предишните търговски договори е позволило компании да съдят европейските правителства в тайни съдилища. С новите споразумения между ЕС и Канада (ВИТС/CETA), и ЕС и САЩ (ТТИП/TTIP), които се подготвят за подписване в момента, се увеличава значително рискът от дела и заплащането на обезщетения от държавните бюджети, когато нови закони или политики пречат на възвращаемостта на инвестициите на компаниите.
Според проучването, страните-членки от Източна Европа са най-силно засегнати от искове за обезщетение. Полша е на първо място в класацията с постигнатото споразумение за 2 милиарда евро с Eureko - холандска застрахователна компания. Законите, свързани с околната среда, са най-често атакуваните, като заемат две трети от документираните случаи. Изследването обхваща 127 дела по двустранни инвестиционни договори и други международни договори. Заради потайния характер на арбитражния процес част от информацията относно претендирани и изплатени на инвеститори суми не е на разположение.
Ивайло Попов от За Земята коментира „Секретността, която обвива арбитражите по УСИД означава, че тези цифри могат да са само върха на айсберга. Огромните суми не оставят никакво съмнение, че такова специално третиране на чуждите инвеститори представлява неприемлива тежест за данъкоплатците. Ако се подпишат споразуменията ВИТС и ТТПИ с включени арбитражни клаузи, очакваме да видим нарастване на исковете и изплатените обезщетения в порядъка на милиарди евро, които гражданите на страните ще бъдем принудени да платим.“
Припомняме, че през миналата седмица Европейската комисия публикува дългоочакваните резултати от общественото допитване относно включването на арбитражните механизми в търговското споразумение със САЩ. Докато мнозинството от отговорите изцяло отхвърлиха специалните привилегии на инвеститорите, като част от търговските преговори, Европейската комисия заяви, че ключовият въпрос на допитването е бил относно предвижданите от нея реформи на УСИД и намирането на точния баланс. Повече от 97% от отговорите на гражданите дават ясен отговор против включване на механизма в това търговско споразумение. Въпреки това, Европейската комисия обяви, че ще продължи с програмата си за реформи на механизма и засега не се отказва от него.
Основни заключения от проучването включват:
Ивайло Попов от За Земята продължи “Тези специални привилегии за инвеститорите създават опасен смразяващ ефект за провеждане на политики и въвеждане на закони за защита на хората и околната среда. Затова и 140 000 от общо 150 000 граждани, участвали в публичната консултация за УСИД казаха „Не на УСИД“. Търговските сделки между ЕС и САЩ, и ЕС и Канада са троянски кон, който ще навреди на демокрацията и затова ние сме против тях.”
Целият доклад можете да прочетете тук.
Повече информация за арбитражите по УСИД можете да видите тук.
Повече информация за ТТИП можете да видите тук.
Можете да се включите в подписката срещу ВИТС (CETA) и ТТИП тук.
Инфографика за УСИД