За Земята Лого

Новини

29.10.2014 / Общи новини, Глобализация и развитие

10 съвета за остойностяване на екологични щети

Икономически инструменти за остойностяване на отговорноста в борбите за екологична справедливост. Доклад 16, EJOLT и За Земята


Единият от начините да се борим с екологичната несправедливост е с използването на икономически инструменти за оценяване на екологичните щети и унищожените природни ресурси. Организациите за екологична справедливост често с помощта на учени използват два икономически инструмента -  анализ на разходите и ползите, и мултикритериен анализ, за да изследват и разобличат екологично неустойчивите проекти. В някои случаи тази стратегия дава резултат. Например опита с aнализ на разходите и ползите, приложен върху екологичния конфликт в Тана Делта, Кения показава че това е мощно средство за влияние. Но в кои случаи работи? Повече примери ще намерите в новопубликувания Opens external link in new window16-ти доклад по международния научен проект за анализ на екологичните конфликти EJOLT [1]  “Кога да остойностяваме екологичните щети? Икономически инструменти за остойностяване на отговорноста в борбите за екологична справедливост” (на английски език).

Здравните и екологични щети от добиването и използването на изкопаеми горива (като тези, причинени от мазутни разливи), ядрените отпадъци и радиация, както и замърсяванията от добивната индустрия, представляват едни от най-познатите негативни резултати от увеличаващата се консумация на енергия и ресурси в световен мащаб. Върховният съд на Еквадор, например, осъди Шеврон (Тексако) да заплати екологични щети на стойност над 9 милиарда щатски долара. Докато потърпевшите все още се борят за реалното прилагане на тази присъда, ние си задаваме въпроса: в кои случаи изчисляването на екологичните щети би могло да помогне на организациите, работещи за екологична справедливост и как тези щети биха могли да бъдат изчислени?

Международен екип от учени и активисти си съдействаха на базата на реални кампании за екологична справедливост по света, за да направят изводи за успешни и неуспешни практики при използване на икономическите инструмени. Техните заключения най-общо са, че такива инструменти могат да подпомогнат аргументацията и борбата на местните хора, които вече имат изградена визия за бъдещето и когато те са в съответствие с регулаторната и институционална рамка.
От друга страна, икономическите методи за остойностяване могат да изиграят и негативна роля, в случаи когато те принуждават местните общности да формулират съображенията и опасенията си на език, който самите те не разбират и който не отразява проблемите им, т.е. когато методите репликират неравностойностните позиции между общностите и вземащите решения.

Беатрис Родригес от Независимия университет в Барселона сподели: “Икономическите методи могат да бъдат полезни за разбулване на митовете за икономическа полза на големи проекти - често използван аргумент от страна на промотиращите проектите, които унищожават околната среда и разрушават живота на местните общности.”

16-тият доклад на EJOLT се фокусира върху най-успешните методи за прилагане на икономическите инструменти за остойностяване, предоставяйки ни Initiates file download10 полезни съвета, които може да намерите тук.

---

За повече информация:

Тодор Славов todor[at]zazemiata[точка]org – EJOLT координатор за ЕС “За Земята”

Автори Беатрис Родригез-Лабайос (ICTA-UAB) beatriz.rodriguez@uab.cat тел. +34 93586 8643

и

Кристос Зографос (ICTA-UAB) christos.zografos@uab.cat тел. +34 93586 8640

Редакционни бележки:

[1] EJOLT: Environmental Justice Organisations, Liabilities and Trade e проект част от Седма Рамкова Програма на Европейската Комисия, който се осъществява в периода 2011 – 2015 година. Проектът подкрепя организации работещи по темата за екологична справедливост, обединява учени, активни граждански организации, институти за политики, политици от сферата на екологичното законодателство, здраве, политическа екология, да дискутират теми като екологичен дълг (или екологична отговорност). ЕС За Земята е част от този проект и съ-автор на доклада.


 
© 2003-2024  zazemiata.org