За Земята Лого

Новини

01.07.2014 / Общи новини, Нулеви Отпадъци, Енергия и климат

7 идеи за „грабващи“ дейности в крак с климата

от работилница „В крак с климата: Мобилизиране на малки местни общности за положителни решения“, 25 юни 2014


За да предизвикаме интерес и участие в борбата и приспособяването към климатичните промени сред малките местни общности в Брезник, Годеч, Кресна, Симитли, Сливница, Струмяни и Трън, са необходими действително „грабващи“ послания и подходи. За целта За Земята и ЕкоОбщност поканиха 12 професионалисти и активисти от разнообразни тематични области: биоразнообразие, екообразование, онлайн медии, младежки и доброволчески дейности, психология, климатични промени, маркетинг и реклама, компостиране и рециклиране, приложно изкуство и мобилизиране на общностния и личния потенциал. За няколко часа участниците обсъдиха и предложиха конкретни идеи, подходящи за различните възрастови групи: деца, юноши, младежи, средна и зряла възраст.

Общи препоръки

Формат: Нестандартни послания и форми; предлагане на различни нива на участие / въвличане – всекиму според желанието
Подход: Диалогов режим, с уважение към местния опит; новите технологии, социални мрежи (предимно за деца и младежи); демонстрация на нагледни работещи примери; обвързване на предлаганите решения с видимите проблеми
Места: училища, читалища, площад, пенсионерски клуб
Събития: събори, панаири, празници, тържества
Хора: Местни (неформални) лидери, пренос на знания и умения между поколенията, учене от връстниците (особено при децата и младежите);
Дейности: лесни, изпълними действия с бързи, видими резултати (особено при децата и младежите).

7 идеи за „грабващи“ подходи и дейности

1. Деца до 7 г.: творчески работилници, напр. за собственоръчно рециклиране на хартия и други практически /творчески занимания; подходът „учене чрез правене“
2. Деца 7-14 г.: състезания в режим на екипна работа, напр. театрални постановки (вкл. подхода „форум театър“), конкурси за оригинални идеи и др.
3. Юноши 14-19 г.: образователни експедиции, напр. вело-походи, 'скаутски' лагери за умения за оцеляване в природата, полева работа и доброволчески акции (засаждане на местни видове) и др. инициативи за подобряване на околната среда в родното място (почистване, озеленяване и др.)
4. Младежи 20-35 г.: насърчаване на (социално) предприемачество и местна заетост, но също и на мобилността международни младежки обмени, еко-партита и фестивали за създаване на съвременни социални пространства за обмен: лятно кино, седенки.
5. Средна възраст 35-60 г.: изработване и предлагане на наръчник за технологично и финансово достъпни и лесно изпълними мерки с ясно изразен резултат, придружен от кратки онлайн клипчета – ръководство за изработване и употреба (напр. „направи си сам“ капково напояване); оптимално – откриване на „първопроходци“ от местната общност, които вече прилагат добри практики за отопление, дъждовна вода, компост и др. и могат да обясняват и помагат на другите да прилагат добрите примери; помагане от 'градски' доброволци на първите, осмелили се да опитат нещо ново и различно, срещу ангажимент да разпространяват идеята; ползване на 'офлайн' социалните мрежи за разпространение (кръчми, читалища, НПО, община, туристически, ловни/риболовни дружества, учителите (от уста на уста), събори, църква).
6. Средна възраст 35-60 г.: Издирване на подходящи местни бизнеси за демонстрация и популяризиране на добри практики в магазини, заведения, обществени места; показване на нагледни примери (филми) от съседните страни (Гърция, Македония, Сърбия, Румъния).
7. Зряла възраст 60+ г.: Фестивален подход: 1) конкурс за селектирани / стари сортове растителни култури, които са устойчиви на болести, неприятели и неблагоприятни климатични фактори; 2) Фестивал „Баба, дядо, внуче” за предаване на опита.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество.

Opens external link in new window


 
© 2003-2024  zazemiata.org