Екологично сдружение За Земята заведе дело срещу МОСВ след отказана информация по Закона за достъп до обществена информация, свързана с превишените емисии на серен диоксид, азотен окис и фини прахови частици в България. Организацията предприе това действие, след като в края на август входира искане в МОСВ да и бъдат предоставени официалното предупреждение от страна на Европейската комисия, както и обявеният чрез медиите доклад, изготвен от Министерството на околната среда и водите съвместно с Министерството на икономиката и енергетиката за намаляване на емисиите на вредни вещества от големите горивни инсталации .
Ивайло Попов от За Земята каза: „Нашата организация в момента подготвя доклад за проблемите и потенциалните решения, свързани с добиване на енергия от въглища в България и отказът на МОСВ представлява сериозна пречка за работата ни. С това си действие властите показаха тотална липса на прозрачност и диалог с гражданите и неправителствения сектор по въпроси като чистотата на въздуха и бъдещето на енергийната система в България. Единственото похвално в случая е, че недвусмислено бе посочен основният замърсител на въздуха: ТЕЦ-овете, работещи на въглища. Само за последния месец две сериозни обгазявания със серен диоксид се случиха в страната: в Димитровград от ТЕЦ Марица 3 и в Гълъбово от ТЕЦ-овете в енергиен комплекс „Марица изток".
Припомняме, че в медийното пространство различни лица от правителството представиха различни стратегии относно решението на въпроса с превишените емисии на серен диоксид, азотен окис и фини прахови частици в България : намаляване на енергията от ТЕЦ за сметка на развитие ВЕИ, удължаване на експлоатацията на ядрени мощности, развитие на хидроенергийни проекти. В същото време текат предложения за рестриктивни мерки относно ВЕИ, а темата за ТЕЦ-овете и цената на въглищата от мините търпи неочаквани завои при всяко следващо изказване на официални лица .
На фона на тази липса на ясна информация, МОСВ отказва достъп до информация, която касае здравето на хората и изпълнението на международни ангажименти на страната, а това е недопустимо. Много от големите проекти в енергетиката продължават да се крият зад паравана на търговска и служебна тайна, докато негативите от техните замърсявания се заплащат от обществото чрез причинените заболявания и ранна смърт. За Земята настоява за прекратяване на тази практика и подканя управляващите да публикуват всички релевантни документи и анализи и да започнат реални публични консултации по тях.
Генади Кондарев от За Земята коментира: „Недопустимо е по тези изключително важни и тежки въпроси за страната, решенията да се взимат на тъмно, а последствията от такъв подход виждаме непрекъснато: липса на дългосрочна стратегия, изработена с широк обществен консенсус. В момента можем само да гадаем има ли реален план за изход от ситуацията, какъв е той и на какви данни и анализи се базира той, както и дали има връзка и последователност на този план с Преходния национален план за сектора, който представихме на ЕК в края на миналата година. Предположенията ни са, че за пореден път се работи на парче с оглед на конюктурни проблеми и интереси, а резултатът от това ще бъде тежък от една страна за екологичната обстановка и здравето на хората, а от друга - за енергийната ни система. Голямата изкупителна жертва накрая се оказват винаги работниците в мините и ТЕЦ-овете, чиято заетост се използва като щит пред необходимостта от дългосрочна визия за оттегляне от мръсните технологии в енергетиката.“