Търговско споразумение между ЕС и САЩ заплашва тайно да отвори пътя за експанзия на добива на шистов газ по метода фракинг в Европа и САЩ. Това показва нов доклад, публикуван на 06 март от международна коалиция на неправителствени организации [1]. Като част от споразумението, по което в момента се водят преговори, енергийните корпорации ще получат правото да завеждат частни дела срещу правителства, ако тези правителства се опитат да регулират или забранят метода фракинг и опасния добив на неконвенционални изкопаеми горива.
Четвъртият кръг от търговските преговори между ЕС и САЩ ще се проведе от 10 до 14 мартв Брюксел. Ако бъде приета, една от клаузите в споразумението, позната като механизъм за „уреждане на спорове между инвеститор и държава”, би предоставила на компаниите специални права да предявяват иск за обезщетение в частни съдилища, ако смятат, че инвестициите им (включително бъдещите печалби) са намалени в следствие на дадена регулация или политика.
Подобна клауза значително би затруднила въвеждането на забрана или строги регулации за добива на шистов газ и други неконвенционални изкопаеми горива по метода фракинг, тъй като държавите ще са застрашени с плащане на милиони под формата на обезщетения въпреки налични доказателства за екологични вреди от фракинга и/или съпротивата на обществото. В по-широк контекст е вероятно клаузата да подкопае усилията на правителствата за справяне с промените в климата и намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, твърди се в доклада.
Според Антоан Симон, координатор кампании за шистов газ в Приятели на Земята – Европа „Предоставянето на повече права на компаниите по силата на търговското споразумение между ЕС и САЩ би подкопало нарастващата европейска съпротива срещу фракинга. Не трябва да се дава власт на енергийните компании да оспорват демократично приети закони и права, които предпазват околната среда и здравето на гражданите. Казано по-просто, това поставя печалбите над хората, над деморацията и над планетата.”
Много държави-членки на ЕС в момента правят оценка на рисковете за околната среда и общественото здраве от добива на шистов газ, както и другите видове неконвенционален газ и петрол. Широката обществена съпротива от двете страни на Атлантическия океан става причина много държави и региони да наложат мораториуми, забрани или засилени регулации върху проектите, включващи метода фракинг [2].
Някои компании вече са използвали подобни специални инвеститорски права, заложени като клаузи в други споразумения за свободна търговия, за да оспорват нормативни актове, които защитават гражданите и околната среда. Въз основа на Споразумението за свободна търговия в Северна Америка (NAFTA), американската енергийна фирма Лоун Пайн Ризорсис води съдебно дело срещу Канада за 250 милиона щатски долара, след като провинцията Квебек въвежда мораториум върху фракинга.
В ЕС нарастващите разногласия относно търговските преговори между ЕС и САЩ принудиха Европейската комисия временно да спре преговорите по глава “Инвеститорски права” и да обяви обществено допитване по въпроса, което се очаква да започне този месец. Въпреки това Комисията вече е обявила, че не желае да се откаже изцяло от въвеждането на спорните корпоративни права, а по-скоро да ги реформира. Предложеното търговско споразумение между ЕС и Канада, което е почти финализирано, също предвижда въвеждане на подобни права за компаниите. Включването на този механизъм в споразумението между ЕС и САЩ би му дал безпрецедентно поле на действие.
Много неправителствени организации в Европа и САЩ са крайно обезпокоени и призовават двете страни да не въвеждат спорната система за „уреждане на спорове между инвеститор и държава” в търговските споразумения, включително в почти завършеното споразумение между ЕС и Канада.
Пълният доклад на английски език може да бъде изтеглен от тук: http://www.foeeurope.org/no-fracking-way
Докладът на български език (без графики): No Fracking Way - как търговското споразумение между САЩ И ЕС носи риск от увеличаване на фракинга
[1] Коалицията включва Friends of the Earth Europe, Corporate Europe Observatory, Sierra Club, Transnational Institute, Powershift, Council of Canadians
В България се разпространявано от: За Земята – Приятели на Земята България, член на Friends of the Earth
[2] В момента методът фракинг е забранен във Франция и България; няколко други държави, включително Германия, Ирландия, Дания и Чехия, временно са спрели разработките с мораториум върху фракинга; Австрия и Литва са засилили регулациите; а разработките на метода фракинг в Испания и Холандия са замразени поради значителна обществена опозиция.
Забрани за фракинг съществуват в щатите Върмонт, Ню Джърси, Ню Йорк, общини в Колорадо, Тексас, Охайо, Пенсилвания и Северна Каролина.